Dünyanın En İyi Motosiklet Rotaları

İki teker üzerinde dünyayı keşfe çıkacaksanız, navigasyon cihazınıza bu rotaları eklemeyi unutmayın!

Hayat bir varış noktası değil, sürekli yolda olduğunuz bir seyahattir. Tabii trafik tıkanıp da yolculuğunuzun tadı kaçmadığı sürece. Eğer siz de bazen her şeyi geride bırakıp hayata bir motosikletin üzerinden bakmayı hayal ediyorsanız hem keyifli, hem de zorlu 5 rota önerimiz var.

1. Route 66: Yolların Anası

Bilinen belki de en ünlü motosiklet rotası olan Route 66, ABD’nin ortabatısı ile batı kıyısını birbirine bağlayan 3.939 kilometre uzunluğunda bir rota. Chicago ve Los Angeles’ı birbirine bağlayan yol, Missouri, Kansas, Oklahoma, Teksas, New Mexico ve Arizona’dan geçerek muhteşem bir manzaranın içinden ilerliyor. 1985 yılında yol revize edildi ve başka bir otoyol ağına bağlandı fakat orijinal rota üzerinden devam ederek hâlâ o meşhur “Route 66” trafik levhalarına, motorcu komünlerine rastlayabilir ve tarihte bir yolculuk yaparak Büyük Buhran yıllarındaki fakir çiftçilerin yaşamları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ve tabii ki zaman içerisinde yolu Chicago’dan Los Angeles’a düşen ve adı bu yolla özdeşleşen birçok ünlü ismi anmayı da unutmayın.

2. Ruta 40: Dünyanın Sonu

Ruta 40 Arjantin’deki en uzun yol ve dolayısıyla, Güney Amerika’daki en uzun yollardan da bir tanesi. Cabo Vírgenes’den (Santa Cruz) başlayan yol, Bolivya sınırındaki Quiaca’ya (Jujuy) kadar 5.301 kilometre boyunca uzanıyor. Güzergâh boyunca eşsiz bir manzara motorseverleri bekliyor çünkü yolun büyük kısmı And Dağları’na paralel olarak devam ediyor. Ruta 40 aynı zamanda 20 tane ulusal parkın içinden geçerek ülkenin kuzeyini ve güneyini birbirine bağlama görevini de üstlenmiş. Yol boyunca görülmesi gereken yerler arasında Perito Moreno buzulu, Magellan Geçidi, Göller Bölgesi, Şarap Yolu ve Talampaya Ulusal Parkı gibi mekanlar da var.

3. Transalpine: Doğaya Dönüş

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir